BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 13005053
nr 1300 5053
Ljusstakar
Ett par, nysilver, nyrokoko. Höjd: 18 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
måndag 13 januari 2020
kl 18:23:28
13/1 17:46:42
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.